MAGNETIX WELLNESS
Fenomen magnetizma
Sila zemljinog magnetskog polja ne može se osjetiti preko pet ljudskih osjetila – ne može se vidjeti, čuti, pomirisati, dodirnuti i kušati, a ipak utječe na svaki živi organizam, na sve aspekte života na zemlji.
1954. godine Linus Carl Pauling otkriva magnetska svojstva hemoglobina u krvi.
1960. godine znanstvenici su otkrili da ptice selice i morske životinje koriste zemljino magnetsko polje za orijentaciju.
Danas se magnetizam koristi u suvremenoj medicini za dijagnostiku i terapiju (MR) te sve više u komplementarnoj medicini.
MAGNETIZAM
Fascinantna prirodna sila

Znanstvenici istražuju fenomen magnetizma i njegov učinak već tisućama godina. Intenzivna istraživanja na tom polju provode se još od Aristotelovog vremena, preko srednjeg vijeka, pa sve do danas.
Dokazano je da snaga magnetskog polja ima jak učinak na cjelokupan život na Zemlji.
To ima veze s magnetskim vibracijama atoma, koji čine jezgru svakog živog bića. To također objašnjava i kako radi magnetska rezonanca (MRI): žive skupine stanica prikazuju elektromagnetske
vibracije, koje se mogu vidjeti u jakom magnetskom polju kroz računalnu obradu elektromagnetskih valova.
Mnogobrojni fenomeni povezani s magnetizmom mogu se uočiti u prirodi. Na primjer, ptice selice koriste Zemljino magnetsko polje prilikom seoba kako bi se orijentirale u svim vremenskim uvjetima. Također, kitovi i druge ribe koriste Zemljino magnetsko polje prilikom migracija u oceanskim prostranstvima.
Feng Shui učenje također se temelji na zakonima magnetizma.
Navodi se da bi sva kućanstva trebala imati direktan protok magnetizma kako bi se održala ravnoteža – chi.
I tradicionalna medicina koristi magnetsko polje za dijagnostiku (magnetska rezonanca) i terapiju.

O magnetizmu općenito
Spoznaje o ljekovitoj snazi prirodnih magnetskih polja stare su gotovo kao i povijest medicine. Već je oko 6.000 god. pr. Krista u dokumentima zabilježeno ljekovito djelovanje magnetskih polja. Pojava magnetizma otkrivena je još u starom vijeku, u Antici, kod željezne rude koja je nađena u blizini grada Magnezija u Turskoj pa je ta sila po tome i dobila ime.
Magnetizam u prirodi dolazi iz dva izvora: od prirodnih magneta nastalih u Zemljinoj utrobi (ili rjeđe kao ostaci meteora palih na Zemlju) i kao magnetizam same Zemlje.
Naime, Zemlja se također ponaša kao magnet i svojim magnetskim poljem utječe na normalno funkcioniranje života.

Što je magnetska sila?
Magnetska sila je u stvari tijek elektrona kroz zrak u obliku luka s jednog pola magneta na drugi. Svaki magnet ima dva pola, + ili južni pol, i – ili sjeverni pol. Suprotni polovi se međusobno privlače, a isti odbijaju.
Kako se mjeri kakvoća i količina magnetske sile?
Kakvoća, odnosno količina magnetske sile mjeri se gustoćom magnetskog polja koje okružuju magnet. Gustoća magnetskog polja jest omjer količine magnetskog polja i površine magneta.
Mjerna jedinica gustoće magnetskog polja je Tesla ili Gauss po SI sustavu (1 Tesla = 10.000 Gauss). Gauss ne predstavlja snagu magnetskog polja, već nam govori koliko elektrona po jedinici površine okružuje magnet.

Što je magnet?
Riječ potječe iz grčkog jezika: ima osobinu privlačenja tvari poput željeza, nikla i kobalta. Prostor oko magneta (područje u kojem se mogu odrediti magnetske sile) zove s magnetsko polje.
Linije polja magneta čine zatvorenu petlju. One polaze sa sjevernog pola magneta i završavaju na njegovu južnom polu. U blizini polova magnetno polje je najjače.
Magnetna polja utječu na najmanje nosioce naboja – ione (pozitivno ili negativno nabijene atome).
Prirodni magnet – prirodna magnetska ruda (magnetit) nastaje reakcijom lave koja sadrži željezo (koje dolazi iz zemljine jezgre) i atmosferski dušik. Ohlađena lava zadržava zemljin prirodni magnetizam i čovjek to svojstvo koristi u terapeutske svrhe već tisućama godina.

Magnetizam
Neodimijski magneti
To su najjači permanentni magneti. Napravljeni su od elemenata Neodimija, Željeza i Bor-a (Nd2Fe14B). Daleko su jači od dobro poznatih feritnih magneta. Mogu držati 1300 puta veću masu od vlastite.
Neodimijski magneti gube samo 1% svoje snage svakih 100 godina.
Neodimijski magneti su zbog svoje iznimne snage i malih dimenzija pogodni za ugradnju u nakit.
MAGNETIZAM
Sindrom nedostatka magnetskog polja
Sindrom nedostatka magnetskog polja povezuje se s općom slabošću i niskom energijom tijela, čestom podlijeganju bolestima, ukočenošću vrata i ramena, fibromalagičnim bolovima u tijelu, zaboravljivosti, glavoboljama, probavnim smetnjama, smetnjama cirkulacije, alergijama te općem stanju kroničnog umora.